Samtec Inc. YTE-111-03-L-Q-340
Part No.:
YTE-111-03-L-Q-340
Datasheet:
FullcoresYTE-111-03-L-Q-340.pdf
Description:
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY ELEV
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
44
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.340" (8.64mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C