Samtec Inc. YTE-110-02-F-Q-750
Part No.:
YTE-110-02-F-Q-750
Datasheet:
FullcoresYTE-110-02-F-Q-750.pdf
Description:
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY ELEV
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.750" (19.05mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C