Samtec Inc. YTE-110-02-F-Q-500
Part No.:
YTE-110-02-F-Q-500
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresYTE-110-02-F-Q-500.pdf
Description:
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY ELEV
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
YTE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Elevated Socket
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board
Number of Positions:
40
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.500" (12.70mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C