Amphenol Anytek VR0951520000G
Part No.:
VR0951520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresVR0951520000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
VR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
9
Positions Per Level:
9
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
14-30 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C