Amphenol Anytek VL40B1500000G
Part No.:
VL40B1500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresVL40B1500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 2.5MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
VL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
40
Positions Per Level:
20
Number of Levels:
2
Pitch:
0.098" (2.50mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
4 A
Voltage - UL:
125 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C