Vishay Vitramon VJ2225Y274JBCAT4X
Part No.:
VJ2225Y274JBCAT4X
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresVJ2225Y274JBCAT4X.pdf
Description:
CAP CER 0.27UF 200V X7R 2225
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Series:
VJ OMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:
0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.086" (2.18mm)