Vishay Vitramon VJ2220Y125JBAAT4X
Part No.:
VJ2220Y125JBAAT4X
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresVJ2220Y125JBAAT4X.pdf
Description:
CAP CER 1.2UF 50V X7R 2220
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Series:
VJ OMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.086" (2.18mm)