Amphenol Anytek V81551520000G
Part No.:
V81551520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresV81551520000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
V8
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Positions Per Level:
15
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C