Amphenol Anytek TY2301000000G
Part No.:
TY2301000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresTY2301000000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
TY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:
23
Positions Per Level:
23
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
90°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
14-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.2-2.5mm²
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C