Amphenol Anytek TJ16A1020000G
Part No.:
TJ16A1020000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresTJ16A1020000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.5MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
TJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
16
Positions Per Level:
16
Number of Levels:
1
Pitch:
0.295" (7.50mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C