Cornell Dubilier Knowles THF107K020P1G
Part No.:
THF107K020P1G
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
THF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
75mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)