Cornell Dubilier Knowles TDL476K035M1F-F
Part No.:
TDL476K035M1F-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 47UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TDL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.440" Dia (11.18mm)
Height - Seated (Max):
0.680" (17.27mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)