Vishay Sprague T97H477M016EBA
Part No.:
T97H477M016EBA
Package:
3226 (8066 Metric)
Description:
CAP TANT 470UF 20% 16V 3226
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)