Vishay Sprague T97F157K025CBB
Part No.:
T97F157K025CBB
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
3024 (7660 Metric)
Description:
CAP TANT 150UF 10% 25V 3024
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, T97
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)