KEMET T502D106M025AG61107280
Part No.:
T502D106M025AG61107280
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 20% 25V 2917
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 230°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)