KEMET T502B106M016AG62107280
Part No.:
T502B106M016AG62107280
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 230°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)