KEMET T502B106M016AG6210
Part No.:
T502B106M016AG6210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Manufacturer:
KEMET
Series:
T502
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 230°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)