KEMET T496C106K025BH61107505
Part No.:
T496C106K025BH61107505
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 25V 2312
Manufacturer:
KEMET
Series:
T496
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
C
Ratings:
COTS
Features:
Fail Safe with Built-in Fuse, High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)