KEMET T409H336K015BC4251
Part No.:
T409H336K015BC4251
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2915 (7338 Metric)
Description:
CAP TANT 33UF 10% 15V 2915
Manufacturer:
KEMET
Series:
CWR09
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
H
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)