KEMET T409F106K015CC7640
Part No.:
T409F106K015CC7640
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2214 (5634 Metric)
Description:
10.0UF 15.0V
Manufacturer:
KEMET
Series:
CWR09
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max):
0.085" (2.16mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
F
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
C (0.01%)