KEMET T396K106K050AT
Part No.:
T396K106K050AT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial - 3 Leads
Description:
CAP TANT RAD 3LD
Manufacturer:
KEMET
Series:
T396, UltraDip III
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)