KEMET T378F476K020AS
Part No.:
T378F476K020AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 47UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
CX06
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.375" L x 0.150" W (9.53mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.475" (12.07mm)
Lead Spacing:
0.300" (7.62mm)