KEMET T356M476M035AS7301
Part No.:
T356M476M035AS7301
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.402" Dia (10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.732" (18.60mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)