KEMET T356M107K020AT7301
Part No.:
T356M107K020AT7301
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial, Disc
Description:
CAP TANT RAD
Manufacturer:
KEMET
Series:
T356, UltraDip II
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.402" Dia (10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.732" (18.60mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)