KEMET T356L337M006AT
Part No.:
T356L337M006AT
Package:
Radial, Disc
Description:
CAP TANT RAD
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.713" (18.10mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)