KEMET T356L107K016AS
Part No.:
T356L107K016AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 100UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
T356, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.713" (18.10mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)