KEMET T354K106M050AS
Part No.:
T354K106M050AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 10UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
T354, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)