KEMET T353L336K035AS
Part No.:
T353L336K035AS
Description:
CAP TANT RAD
Series:
T353, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)