KEMET T350M157M016AT
Part No.:
T350M157M016AT
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 150UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.402" Dia (10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)