KEMET T322E476J020AS
Part No.:
T322E476J020AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
T322
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.280" Dia x 0.280" L (7.11mm x 7.11mm)