KEMET T262C106K035MS19797200
Part No.:
T262C106K035MS19797200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
10.0UF 35.0V
Manufacturer:
KEMET
Series:
CSR21
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max):
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
C
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)