KEMET T140C277K010AT7200
Part No.:
T140C277K010AT7200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT AXL 125C
Manufacturer:
KEMET
Series:
T110
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)