KEMET T110D227K010AS1959
Part No.:
T110D227K010AS1959
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
220.UF 10.0V
Manufacturer:
KEMET
Series:
T110
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)