Samtec Inc. SSM-125-S-DV-P-050
Part No.:
SSM-125-S-DV-P-050
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Claw™ SSM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Pass Through
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
50
Number of Positions Loaded:
49
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact