Microchip Technology SMAJ28CAE3/TR13
Part No.:
SMAJ28CAE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
FullcoresSMAJ28CAE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)