Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components SFR16S0001621FR500
Part No.:
SFR16S0001621FR500
Datasheet:
FullcoresSFR16S0001621FR500.pdf
Description:
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
1.62 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)