Samtec Inc. SFMC-127-L1-S-D-K
Part No.:
SFMC-127-L1-S-D-K
Datasheet:
FullcoresSFMC-127-L1-S-D-K.pdf
Description:
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Insulation Height:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
2.9A per Contact