Stackpole Electronics Inc RSPF12JA1K50
Part No.:
RSPF12JA1K50
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
FullcoresRSPF12JA1K50.pdf
Description:
RES 1.5K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RSPF
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)