Stackpole Electronics Inc RNMF12FTD5R62
Part No.:
RNMF12FTD5R62
Datasheet:
FullcoresRNMF12FTD5R62.pdf
Description:
RES 5.62 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance:
5.62 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)