Stackpole Electronics Inc RNMF12FAD10M0
Part No.:
RNMF12FAD10M0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
FullcoresRNMF12FAD10M0.pdf
Description:
RES 10M OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNMF (Mini)
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
10 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)