Stackpole Electronics Inc RNF14FBC75K0
Part No.:
RNF14FBC75K0
Datasheet:
FullcoresRNF14FBC75K0.pdf
Description:
RES 75K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance:
75 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)