Stackpole Electronics Inc RNF12JTD180K
Part No.:
RNF12JTD180K
Datasheet:
FullcoresRNF12JTD180K.pdf
Description:
RES 180K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance:
180 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)