Sullins Connector Solutions PRPC025SAAN-RC
Part No.:
PRPC025SAAN-RC
Datasheet:
FullcoresPRPC025SAAN-RC.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
25
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.448" (11.39mm)
Insulation Height:
0.098" (2.50mm)
Current Rating (Amps):
3A per Contact