Sullins Connector Solutions PRPC020SBAN-M71RC
Part No.:
PRPC020SBAN-M71RC
Datasheet:
FullcoresPRPC020SBAN-M71RC.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
20
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.098" (2.50mm)
Current Rating (Amps):
3A per Contact