SUPERIOR TECH PHED-SS010G1ABONE-B300
Part No.:
PHED-SS010G1ABONE-B300
Manufacturer:
SUPERIOR TECH
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresPHED-SS010G1ABONE-B300.pdf
Description:
MALE HEADER VERTICAL SMD 10POS G
Manufacturer:
SUPERIOR TECH
Series:
PHED
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post:
0.197" (5.00mm)
Overall Contact Length:
0.098" (2.48mm)
Insulation Height:
0.098" (2.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
3A