Samtec Inc. PESC-02-12-02-01-T-RA
Part No.:
PESC-02-12-02-01-T-RA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresPESC-02-12-02-01-T-RA.pdf
Description:
.100" POWERSTRIP/40 A SIGNAL/POW
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
PowerStrip™ 40 PESC
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
16 (12 + 4 Power)
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.472" (12.00mm)
Contact Length - Post:
0.097" (2.47mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C