Diotec Semiconductor P6SMBJ85CA
Part No.:
P6SMBJ85CA
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ85CA.pdf
Description:
TVS SMB 85V 600W BIDIR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)