Diotec Semiconductor P6SMBJ70CA
Part No.:
P6SMBJ70CA
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ70CA.pdf
Description:
TVS SMB 70V 600W BIDIR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)