Diotec Semiconductor P6SMBJ58A
Part No.:
P6SMBJ58A
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ58A.pdf
Description:
TVS SMB 58V 600W UNIDIR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)