Diotec Semiconductor P6SMBJ51CA
Part No.:
P6SMBJ51CA
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ51CA.pdf
Description:
TVS SMB 51V 600W BIDIR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)